
De jaarlijkse RMC Meetup bij Transavia op Schiphol-Oost, georganiseerd in samenwerking met TravMagazine, was afgelopen donderdag opnieuw ‘uitverkocht’, met ruim 120 bezoekers. Onder het motto Next Generation Travel 2026 werd gekeken naar het zoek- en boekgedrag van vier generaties, van babyboomers tot Generatie Z. Voor de meeste bezoekers was het tevens een eerste kennismaking met Paul Terstegge, sinds tien weken CEO van Transavia. Hij sprak over de turbulente start van het nieuwe jaar en benadrukte het belang van samenwerking in de sector: ‘We hebben elkaar nodig om succesvol te zijn.’
Terstegge schetste een realistisch maar tegelijkertijd hoopvol beeld van de actuele situatie. Tien weken na zijn aantreden (per 1 februari) sprak hij de aanwezige reisprofessionals toe over een turbulente start van het jaar, de impact van geopolitieke ontwikkelingen en de strategische keuzes die Transavia maakt richting de toekomst.
Terstegge begon zijn verhaal met een terugblik op januari, waarin extreem winterweer het vliegverkeer in Nederland dagenlang ontregelde. Dat zorgde ervoor dat een deel van de vluchten vanaf Schiphol moest worden geannuleerd.
Hoewel Transavia erin slaagde om het merendeel van de operatie draaiende te houden, met meer dan 75 procent van de vluchten die alsnog uitgevoerd werden, bleef de impact groot. ‘Het is pijnlijk als je duizenden passagiers moet teleurstellen’, gaf Terstegge aan.
De echte schok volgde echter eind februari, toen de spanningen in het Midden-Oosten escaleerden door een aanval van de Verenigde Staten en Israël op Iran. Voor Transavia had dat directe gevolgen. Uit veiligheidsoverwegingen werden vluchten naar Dubai al eerder geannuleerd, een beslissing die volgens Terstegge ‘moeilijk maar noodzakelijk’ was.
De situatie leidde tot bredere onzekerheid in de markt. Boekingen naar bestemmingen in de regio, zoals Egypte, Turkije en delen van Griekenland, liepen tijdelijk terug. Tegelijkertijd ontstond er een kettingreactie in de operatie, bijvoorbeeld door incidenten zoals een droneverstoring op Cyprus, die opnieuw impact hadden op het netwerk.
Toch bleef het niet bij terughoudendheid. Terstegge zag al snel een duidelijke omslag in het gedrag van de consument. Na een korte periode van aarzeling volgde een sterk vraagherstel. Reizigers die aanvankelijk plannen hadden voor Azië of het Midden-Oosten, kozen massaal voor alternatieven dichter bij huis.
Bestemmingen rond de Middellandse Zee, zoals Spanje, Portugal, Marokko, maar ook Turkije en Griekenland, profiteerden daarvan, aldus Terstegge: ‘We zien dat de consument zich herpakt en opnieuw keuzes maakt. En dat stemt ons optimistisch voor de komende periode.’
Die positieve trend wordt versterkt door het feit dat het algemene vertrouwen in reizen overeind blijft. Ondanks geopolitieke spanningen en economische onzekerheden blijven mensen vakantieplannen maken.’
Een andere zorg voor Transavia ligt volgens Terstegge bij de explosief gestegen brandstofprijzen. De stijging van kerosineprijzen heeft directe en substantiële impact op de kostenbasis van de airline. Hoewel een deel van de brandstofbehoefte vooraf is afgedekt, geldt dat niet voor het volledige volume. Daardoor wordt Transavia geconfronteerd met extra kosten die kunnen oplopen tot tientallen miljoenen euro’s.
De luchtvaartmaatschappij probeert een deel daarvan zelf op te vangen, onder meer door kostenbesparende maatregelen zoals een vacaturestop op niet-operationele vacatures en het kritisch kijken naar externe uitgaven. Tegelijkertijd ontkomt Transavia er niet aan om een klein deel van de kosten door te berekenen aan de klant. ‘We doen dat niet graag, maar het is onvermijdelijk’, aldus Terstegge.

Ondanks de uitdagingen werkt Transavia volop aan de toekomst. Een belangrijke ontwikkeling is de verdere uitbouw van de basis in Brussel, waar de airline sinds 2022 actief is. Dat blijkt succesvol: de Belgische markt reageert positief en biedt groeikansen voor de komende jaren. Er wordt toegewerkt naar een lokale crewbase, die dit jaar operationeel moet zijn. De eerste Belgische crewleden zijn inmiddels in opleiding.
Daarnaast zit Transavia midden in een grote vlootvernieuwing. De overstap van Boeing naar Airbus verloopt volgens planning. Inmiddels zijn vijftien Airbus-toestellen in gebruik, terwijl de volledige transitie naar verwachting in 2031 wordt afgerond. Deze operatie brengt complexiteit en extra kosten met zich mee, maar is essentieel voor de toekomstbestendigheid van de airline.
Ook op organisatorisch vlak verandert er het nodige. Transavia verhuist naar een nieuw hoofdkantoor in Hoofddorp, dat deze zomer in gebruik wordt genomen. Daarnaast wordt er gewerkt aan een nieuwe onderhoudshangar op Schiphol.
Een belangrijk aandachtspunt voor de komende jaren zijn de geplande onderhoudswerkzaamheden op regionale luchthavens. Zo is Eindhoven Airport van maart tot juli 2027 gesloten wegens groot onderhoud aan de start- en landingsbaan. Transavia wijkt in die periode uit naar Maastricht en het Duitse Weeze. Volgens Terstegge is dat niet alleen een operationele uitdaging, maar ook een commerciële. ‘We willen onze klanten uit de regio Eindhoven bij ons houden, ook als ze tijdelijk iets verder moeten reizen.’
Een vergelijkbare situatie doet zich in 2028 voor op Rotterdam The Hague Airport, zij het voor een kortere periode, namelijk van 6 maart tot 20 april van dat jaar. Daar worden de plannen nu voor gemaakt.
Ondanks alle onzekerheden sloot Terstegge zijn presentatie af met een positieve boodschap richting de reisbranche. Met een groeiend aanbod, onder meer vier miljoen stoelen voor het winterseizoen en nieuwe bestemmingen zoals Kaapverdië in de winter, ziet Transavia volop kansen.
Daarbij benadrukte de nieuwe topman het belang van samenwerking met reisagenten en andere partners. ‘We hebben elkaar nodig om succesvol te zijn. En we kijken ernaar uit om dat samen verder uit te bouwen.’
Aansluitend op de presentatie van Terstegge presenteerde Sam Gertsen (Team Lead Sales & Partnerships van Transavia) nieuws uit het zomer- en winterprogramma. Keynote speaker Jos Ahlers, expert op het gebied van generatiemanagement, nam de bezoekers mee in de wereld van de diverse generaties en gaf antwoord op de vraag hoe de reissector de jonge klant (Generatie Z) kan bereiken. Hierover later meer. (Foto’s: Dylan Cinjee/TravMagazine).
Geef een reactie