
De nieuwe Europese richtlijn pakketreizen pakt voor de reisbranche uiteindelijk een stuk beter uit dan lange tijd werd gevreesd. Het grootste rampscenario, forse beperkingen op aanbetalingen, is namelijk van tafel.
Juist dat punt was cruciaal voor touroperators. Zonder aanbetalingen zou het voor veel reisorganisaties bijna onmogelijk worden om vooraf hotelkamers, vliegtuigstoelen en andere capaciteit in te kopen. Daarmee zou de balans in de sector serieus verstoord raken en zouden vooral kleinere en middelgrote touroperators in de problemen kunnen komen.
Positief is daarnaast dat luchtvaartmaatschappijen bij annuleringen of niet-uitgevoerde vluchten reisorganisaties voortaan binnen veertien dagen moeten terugbetalen. Dat zorgt eindelijk voor meer evenwicht in de keten en voorkomt dat touroperators maandenlang als bank voor airlines moeten fungeren.
Ook het schrappen van het zogeheten gekoppeld reisarrangement is winst. Dat was jarenlang een juridisch onduidelijk begrip waar zowel consumenten als ondernemers weinig van begrepen. De nieuwe richtlijn maakt de regels daardoor overzichtelijker en duidelijker.
Daarnaast blijft de mogelijkheid bestaan om bij buitengewone omstandigheden vouchers uit te geven, iets wat tijdens eerdere crises van grote waarde bleek voor de sector.
Kortom: geen revolutionaire hervorming, maar wel een aantal verstandige aanpassingen die voorkomen dat het verdienmodel van de touroperatingsector onnodig onder druk komt te staan.
ANVR-directeur Frank Radstake noemt de nieuwe richtlijn pakketreizen een gemiste kans om echt te vernieuwen. Lees de verklaring van de ANVR op het ledengedeelte van de ANVR-website.
Geef een reactie