![](https://www.travmagazine.nl/wp-content/uploads/2022/05/Mallorca-Ballermann-foto-Shutterstock_1382133992-2022-2.jpg)
Nadat de boekingen aan het einde van de zomer afvlakten, laat oktober een forse stijging van het aantal boekingen zien: De plus bedraagt 8 procent, Vooral bestemmingen binnen Europa doen het goed.
Dat blijkt uit de ANVR/GfK monitor, waarvoor bijna 30.000 consumenten werd gevraagd naar hun vakantieboekingen in oktober. Uit de cijfers blijkt dat de groei vooral zit in Europa.
Een jaar geleden boekte 20 procent een vakantie buiten Europa; in oktober 2024 was dit slechts 18 procent. Dat is ook te zien in de cijfers per continent. Met uitzondering van Azië werden minder reizen naar de overige werelddelen geboekt.
Noord-Amerika (-28 procent) maar vooral Oceanië (-55 procent) was minder in trek dan vorig jaar. Bij Oceanië houdt ANVR/GfK een slag om de arm, want dit gaat (ook in de steekproef) om kleine aantallen.
In Azië is de bestemming Vietnam aan een opvallende opmars bezig. Kijkend naar Afrika is het aantal boekingen voor Egypte al enkele maanden aan het groeien.
Binnen Europa profiteren vrijwel alle landen van de groei in het aantal boekingen, met uitzondering van België (-17 procent) en Turkije (-7 procent) . Koploper Spanje werd in oktober 20 procent beter geboekt dan vorig jaar. Ook de Nordics waren populair bij de consumenten, met Denemarken (+60 procent) en Zweden (+37 procent) als koplopers.
Gemiddeld werd er verder vooruit geboekt, zegt Walter Schut, adjunct-directeur van de ANVR.
‘De gemiddelde termijn tussen boeken en vertrek steeg van 91 naar 94 dagen, maar de uitsplitsing laat zien dat dit vooral de boekingen betreft die langer dan zes maanden van te voren worden gemaakt. De klant was in de maand oktober méér dan vorig jaar bezig met boeken voor de zomer 2025.’
De gemiddelde boektermijn voor bijvoorbeeld Noord-Amerika steeg met een maand. ‘Kortom: men boekt Canada en de VS gewoon een maand eerder dan vorig jaar’, zegt Schut.
Per saldo is in de eerste tien maanden van dit jaar 4 procent meer geboekt dan in dezelfde maanden van 2023. (Foto Shutterstock).