
Chris Zegers reist verder, letterlijk en figuurlijk. Na bijna 25 jaar als reispresentator op de Nederlandse tv maakt hij zijn eerste reisserie buiten de televisie: VOJA. De eerste aflevering is vanavond om 20:00 uur te zien op YouTube. Daarna volgt elke eerste donderdag van de maand een nieuwe aflevering.
In de serie leert Chris landen kennen door de mensen die er wonen, dromen en leven. Zij zijn de hoofdpersonen. Hij reist onder meer naar Sri Lanka, Kaapverdië, de Caribbean en IJsland.
Chris ontwikkelde de serie samen met Joshua van Eijndhoven, oprichter van reisorganisatie Voja Travel. Zonder de vaste kaders van de traditionele televisie krijgen ontmoetingen en persoonlijke verhalen alle ruimte. VOJA combineert de cinematografische kwaliteit van een televisiedocumentaire met de vrijheid van een online platform.
Weinig contact met locals
Dat past bij nieuw onderzoek van VOJA. Daaruit blijkt dat bijna een kwart van de Nederlanders (24%) op vakantie geen enkel persoonlijk gesprek voert met een inwoner van de bestemming. Toch wil bijna de helft (45%) dat wel, onder jongeren zelfs ruim de helft (52%). Wat hen tegenhoudt, is vooral dat ze zich niet willen opdringen en dat ze niet dezelfde taal spreken. ‘Voor mij zit de essentie van reizen in de ontmoetingen met mensen’, vertelt Chris. ‘Je kunt nog zoveel bijzondere plekken bezoeken, maar uiteindelijk zijn het de mensen en hun verhalen die je bijblijven. Met VOJA wil ik juist die verhalen een podium geven.’
Van theepluksters tot een vulkaan
In de eerste aflevering reist Chris naar Sri Lanka. Daar trekt hij met een bevlogen trailpionier door de hooglanden, drinkt hij thee met een theeplukster op de plantage waar ze werkt en bereidt hij samen met een lokale chef een traditionele familiemaaltijd.
In de volgende afleveringen zoekt Chris ook het avontuur en de ontmoeting op. Op het Kaapverdische eiland Fogo overnacht hij op de rand van een actieve vulkaan. Daar ontmoet hij bewoners die hun leven opnieuw opbouwden na een verwoestende uitbarsting. In Dominica trekt hij met een voormalig leider van de Kalinago de jungle in. Zo ontdekt hij hoe deze inheemse gemeenschap haar cultuur en tradities levend houdt.
De naam VOJA is geïnspireerd op het Esperanto, een taal die is ontwikkeld om mensen wereldwijd met elkaar te verbinden. Het is een samentrekking van vojo (‘de weg’) en vojaĝo (‘de reis’).
Geef een reactie