
ITB Berlijn last minute geannuleerd
De ITB in Berlijn is definitief geannuleerd. Dat heeft de beursorganisatie vrijdagavond bekendgemaakt na langdurig overleg met de autoriteiten.
Het heeft lang geduurd voor de ITB-organisatie overstag ging en de beurs annuleerde. Er was de afgelopen week grote druk vanuit exposanten. Onder andere Sunny Cars, hotel-reserveringssysteem HRS en het team van Alltours zegden hun deelname af. Grote touroperators als DER Touristik en Schauinsland annuleerden hun avondparty’s.
Ook vanuit Duitse media was er grote druk. Zowel het Duitse Bild Zeitung als het Handelsblatt pleitten voor annulering. Zij verweten de organisatie dat deze het economisch belang kennelijk zwaarder vindt wegen dan de gezondheid van deelnemers en bezoekers.
De redenatie van beide kranten was: ‘Wanneer de beursorganisatie zelf de ITB afzegt, dan moet het de exposanten de kosten vergoeden. Dat kan in de miljoenen lopen. Maar als exposanten annuleren uit bezorgdheid om de gezondheid van hun medewerkers, dan draaien ze zelf voor de kosten op.’
De ITB-organisatie voerde aan het doorgaan van de beurs een positief signaal voor het wereldwijde toerisme zou zijn. Ook de stad Berlijn wilde de ITB gewoon laten doorgaan en vreesde grote verliezen bij annulering van de beurs.
Critici stelden dat het doorgaan van de beurs een onnodig gezondheidsrisico zou zijn voor bezoekers en de inwoners van Berlijn.
Veel vakbezoekers die eerder hun deelname annuleerden, zijn het niet altijd eens met het argument dat een positief signaal afgegeven moet worden door de beurs te laten doorgaan. Zij zeggen dat het bezoek aan een beurs in een kleine afgesloten ruimte niet vergelijkbaar is met een normale vakantie. Ook zeggen veel deelnemers niet zozeer angst te hebben voor het virus, maar voor de maatregelen en paniek van de overheid voor het geval op de beurs een besmettingsgeval zou worden geconstateerd. Volgens sommigen was het niet denkbeeldig dat in dat geval een deel van beurscomplex voor twee weken in quarantaine zou moeten.
Eerder op de vrijdag werd de hotelconferentie IHIF geannuleerd. Het International Hospitality Investment Forum (IHIF) zou begin volgende week (2-4 maart) in Berlijn plaatsvinden, met 2.000 bezoekers. Veel bezoekers van de IHIF combineren hun bezoek met de ITB. De IHIF is verplaatst naar 4 tot 6 mei dit jaar.
En wie betaalt al de reeds gemaakte kosten, zoals vluchten en hotelreservaties??