
Ook Nederlandse piloten van Ryanair gaan mogelijk staken, meldt vakbond VNV. Ryanair-piloten in Ierland, het thuisland van de lowcost carrier, legden donderdag al 24 uur het werk neer om hun eis voor een betere cao kracht bij te zetten.
De Vereniging Nederlandse Verkeersvliegers (VNV) stelt dat acties, waaronder werkonderbrekingen, noodzakelijk kunnen zijn om de cao-onderhandelingen bij Ryanair kracht bij te zetten. Dit besluit wordt via een referendum aan alle leden voorgelegd. Als de VNV-leden deze toestemming geven, dan kunnen de in Nederland werkzame Ryanair-vliegers per augustus het werk neerleggen.
Er zijn nog altijd gesprekken gaande tussen Ryanair en vertegenwoordigers van de VNV. Deze onderhandelingen zitten echter muurvast. ‘Het lijkt erop dat Ryanair niet tot een cao met haar vliegers wil komen. De toestemming om een staking te mogen organiseren moet de ‘stok achter de deur’ zijn. Ryanair moet dus snel gaan bewegen anders volgen er mogelijk werkonderbrekingen tijdens de zomervakantie’, meldt de VNV.
De inzet voor deze eerste cao zijn bescheiden te noemen, zegt de VNV. Deze eist dat de vliegers direct in dienst komen bij Ryanair en dus niet meer als (schijn)zelfstandigen hun werk moeten verrichten. Daarnaast moet de Nederlandse arbeidswetgeving van kracht worden op de arbeidscontracten van de in Nederland werkzame Ryanair-vliegers.
Ook eist de VNV dat de Ryanair-vliegers worden doorbetaald bij ziekte en dat er een verbetering komt in de pensioenregeling. Hiernaast moet Ryanair stoppen met het onvrijwillig overplaatsen van werknemers van het ene naar het andere land.
In een groot aantal landen, waaronder Ierland en Duitsland, worden door zowel vlieger- als cabinebonden werkonderbrekingen georganiseerd bij Ryanair. ‘Het kan dus zomaar een warme zomer worden voor Ryanair. Wij roepen Ryanair op om spoedig concrete afspraken met de vliegers te maken, zodat er eindelijk een fatsoenlijke cao voor de Ryanair-vliegers komt.’