
Het financiële debacle bij Holland Norway Lines (HNL), dat woensdag uitstel van betaling heeft aangevraagd, bezorgt passagiers en partners uit de branche forse schade. Chris Mulder, eigenaar van ferryspecialist Overtocht.nl, is voor tienduizenden euro’s gedupeerd.
Mulder had na een succesvol hoogseizoen nog enkele honderden passagiers geboekt staan op de route tussen het Duitse Emden en Kristiansand in Noorwegen. De kosten van de vooruitbetaalde geannuleerde afvaarten komen volledig voor zijn eigen rekening. ‘We kunnen het dragen, maar toch is dit een smet op wat tot nu toe een heel succesvol jaar is´, zegt Mulder desgevraagd tegen TravMagazine.
Woensdag werd bekend dat rederij Holland Norway Lines uitstel van betaling heeft aangevraagd bij de rechtbank. De veerdienst naar Kristiansand (Noorwegen) ligt voorlopig stil, liet de rederij in een persbericht weten. Surseance van betaling is vaak het voorportaal van een faillissement.
Zomer
Holland Norway Lines ging in het zomerseizoen van 2022 van start met de verbinding tussen Eemshaven en Kristiansand. De route werd uitgevoerd met de al wat oudere en gerenoveerde MS Romantika. Het schip was in het eerste jaar vaak volgeboekt.
Vanwege ruimtegebrek en omdat de rederij in Eemshaven niet over een eigen aanlegplaats beschikte, werd in juni dit jaar uitgeweken naar Emden, net over de grens in Duitsland.
De directie van de rederij zegt nu dat er begin dit jaar een onrustige periode was ontstaan als gevolg van het gedwongen vertrek naar Duitsland. Dat zou hebben geleid tot de huidige financiële problemen.
Op de eigen website van Holland Norway Lines worden gestrande passagiers afgescheept met een kort en bondig advies: ‘Check hotels, website Fjordline en Color Line, en vluchten.’
Op de vraag of zij de kosten van hun geboekte ticket kunnen terugkrijgen, luidt het antwoord van de rederij: ‘Daar kunnen we nu nog geen uitspraken over doen. Check ook uw verzekering.’
Laat
Volgens Mulder werden partners als Overtocht.nl pas laat door de rederij op de hoogte gesteld van de aanvraag van de surseance van betaling. ‘Een uur voordat afgelopen woensdag het persbericht eruit ging, werden wij pas geïnformeerd. Onze klanten waren letterlijk met de auto onderweg naar Emden. Sommigen hoorden het nieuws op de radio. Dat betekent ook dat wij achter de feiten aanliepen. De eerste bezorgde klanten begonnen ons al te bellen. We hebben toen alle klanten een mail gestuurd en laten weten dat we ermee bezig waren.’

Foto: Chris Mulder (Archieffoto TravMagazine).
Dezelfde avond heeft Mulder passagiers die een overtocht hadden geboekt een passend alternatief geboden, met Color Line en Fjord Line. De kosten hiervan komen, zoals wettelijk voorgeschreven, geheel voor eigen rekening van Overtocht.nl.
Mulder: ‘Gelukkig was er nog beschikbaarheid bij de andere rederijen omdat het nu laagseizoen is. Als dit in het hoogseizoen was gebeurd, was de schade niet te overzien geweest. Zowel operationeel als financieel niet.’
Reisagenten die hun boeking bij Overtocht.nl hebben ondergebracht, springen er gunstig uit. Ook voor klanten van deze agenten zorgt Mulder voor een passend alternatief.
Vraagtekens
Mulder plaatst vraagtekens bij het beleid van de rederij. ‘In het eerste jaar werden we met open armen ontvangen. Dat jaar was ook heel goed. In het tweede jaar hebben ze de prijzen fors verhoogd en de commissie voor wederverkopers gehalveerd. De commissie werd zo laag dat van een verdienmodel nauwelijks sprake was. Ik heb dat meermaals aangekaart, maar kreeg steeds te horen dat ze op hun eigen directe verkoop vertrouwden. Ik heb veel omzet naar andere rederijen geschoven of juist daar gehouden. Er had voor Holland Norway Lines veel meer ingezeten, niet alleen bij mij maar ook via andere partners. Ik kan niet beoordelen of het iets had kunnen voorkomen maar vreemd is het wel, dat je business afhoudt als je het blijkbaar goed had kunnen gebruiken.´
Foto: de MS Romantika in de haven van Kristiansand (Foto Malte Florian Klein/Shutterstock).