
De voormalige eigenaren van D-rt Groep, Jan Henne De Dijn en Marije Haeck, hebben weken geleden een bieding gedaan om een doorstart te maken waarbij maximale werkgelegenheid gerealiseerd kon worden.
‘We zijn volledig genegeerd en uiteindelijk zijn onze financiers afgehaakt, omdat onduidelijk was wat de curatoren nou wilden. De curatoren hebben hoog spel gespeeld, en dat met meer dan duizend banen’, zeggen Haeck en Henne De Dijn in NRC van vrijdag.
De twee hebben tot het laatst gedacht dat ze een beroep konden doen op het Voucherfonds en hebben daar hun beleid op afgestemd.
‘Wij kregen niks meer binnen, maar moesten wel de omboekingen regelen voor touroperators en de tent draaiende houden. Wij hadden hiervoor een gedeelte van het al ontvangen geld van klanten gebruikt. Die zouden we terugbetalen uit het aangekondigde voucherfonds’,
Het duo geeft zijn lezing van de gebeurtenissen sinds coronajaar 2020, waarvan al veel op straat kwam te liggen tijdens het kort geding dat D-rt Groep in maart dit jaar aanspande tegen SGR en de Nederlandse Staat.
Henne De Dijn verklaarde toen al tegenover TravMagazine dat D-rt net als andere bedrijven op zijn geld is blijven zitten om te overleven en dat de verwachting was dat het Voucherfonds verlichting zou brengen.
Zoals bekend kocht Henne De Dijn eind vorig jaar samen met zakenpartner Marije Haeck (eigenaar van softwarebedrijf BEBR, red.) de D-rt Groep van het Duitse RT/Raiffeisen Touristik Group GmbH. Een eerdere poging daartoe was gestrand door het uitbreken van de coronacrisis.
De financiële situatie van D-rt Groep/d-reizen wordt omschreven als ‘fragiel’. Het bedrijf behaalde weliswaar een operationele winst tussen 2016-2019, maar door een schuldenlast werden rode cijfers geschreven.
RT/Raiffeisen Touristik wil in december 2020 niet verder investeren. Het concern wil het Nederlandse dochterbedrijf van de hand doen, om zich te verzekeren van staatsteun in eigen land.
Henne De Dijn en Haeck nemen het bedrijf over voor 9,5 miljoen euro. Dat geld komt van de Duitse moeder, die hiervoor een lening beschikbaar stelt. Het duo steekt geen eigen geld in de overname.
Het Duitse moederbedrijf komt ook met een kapitaalinjectie van 7,5 miljoen euro, alsmede kwijtschelding van ruim 17 miljoen aan leningen. Mede op basis daarvan verwachten de nieuwe eigenaren dat D-rt voldoet aan de criteria van het Voucherfonds en op een lening kan rekenen.
De rest is geschiedenis. Henne De Dijn zegt tegen de krant: ‘We draaiden al jaren winst met de operatie. We lagen op schema. Dat is het zure.’
Haeck zegt ervan overtuigd te zijn dat SGR vooral de belangen van de touroperators diende met de strenge voorwaarden voor het Voucherfonds.
Merknaam
Dan is er nog het onderzoek van de curatoren naar het verplaatsen van het intellectueel eigendom (zoals de merknaam d-reizen, red.) vlak voor het faillissement naar de eigen bv van het duo.
Haeck zegt daarover: ‘De pandrechten van de merknamen hadden we al verkregen bij de overname in december. In maart was er enkel sprake van een ‘verhanging’ naar onze bv, maar dat had verder geen enkele materiële waarde, en dat hebben we ook teruggedraaid. Die pandrechten zijn nooit onderdeel geweest van de boedel omdat ze in een andere bv zitten.’
Op de vraag of zij de merknaam d-reizen willen afstaan, zegt Haeck: ‘Waarom zouden wij ze voor niks weggeven aan Prijsvrij, zodat ze het merk kunnen killen?’
Rancuneus
Marc van Deursen, oprichter/directeur van Prijsvrij, claimt dat de merkrechten tot de boedel behoren die hij heeft overgenomen van de curator. Hij zegt tegen de krant zich te storen aan de obstructie van de voormalige eigenaren. ‘Jammer dat ze zo rancuneus zijn.’
Curator Ton Tekstra zegt te verwachten dat Henne De Dijn en Haeck zich aan hun toezegging houden te zullen meewerken in de kwestie over de merkrechten.
Foto: Marije Haeck en Jan Henne De Dijn (Foto d-reizen).