
Belvilla by OYO en dé VakantieDiscounter hebben onderzocht wat de reistrends voor 2022 en 2023 zijn. De last minute boekingen van pakketreizen nemen toe en voor autovakanties dichter bij huis scoren België en Oostenrijk goed.
Veel mensen moeten hun pakketreis voor komend jaar nog boeken. Het aantal mensen dat last minutes boekt lijkt toe te nemen. Het aandeel boekingen dat tot nu toe naar Griekenland werd gemaakt steeg met bijna 50% ten opzichte van 2022. Hiermee stoot het Spanje van de troon. De ‘eeuwige stad’ Rome heeft Barcelona ingehaald als populairste stedentripbestemming.
*Ruim 1500 respondenten namen deel aan het onderzoek uitgevoerd dé VakantieDiscounter en daarnaast is een analyse gedaan op eigen verkoopdata
Slechts 22% van de geënquêteerden geeft aan al een vakantie te hebben geboekt voor 2023. De drijvende kracht hierin zijn een goede prijs (32%) en lange vakantievoorpret (30%). Voor mensen die binnenkort vroeg willen boeken, is zekerheid de grootste reden (43%). Zij willen vooral zekerheid qua hotel. Deze moet aan specifieke wensen voldoen.
Ik kan het nu nog betalen
Van de mensen die al hebben geboekt voor 2023 geeft 11% aan dat ze nu hebben geboekt omdat ze er nu nog geld voor hebben. Financiële onzekerheid speelt ook een grote rol bij de geënquêteerden die kiezen voor een last minute boeking. Zo wil 13% afwachten wat de inflatie doet met hun budget.
Trends vroegboekingen 2023
dé VakantieDiscounter keek ook naar de boekingen die reeds gemaakt zijn via hun website. Griekenland en Spanje hebben in 2023 van plaats gewisseld ten opzichte van 2022. Het aandeel reizen naar Spanje bleef gelijk (30%), Griekenland steeg van 22% naar 31%.
Het beeld voor alle boekingen voor de periode half april t/m september en uitgesplitst naar meivakantie en zomervakantie ziet er als volgt uit:
*Binnen Griekenland zijn de populairste bestemmingen (overall) Kreta, Rhodos en Kos. In 2022 bestond de overall top 5 in de periode half april tot en met eind september uit Spanje. Griekenland, Turkije, Italië en Portugal.
Gemiddelde reisduur en reissom licht gestegen
De gemiddelde duur van een reis is gestegen van 8,3 dagen in 2022 naar 9,3 dagen in 2023. De gemiddelde reissom voor een vliegvakantie van 8 dagen voor 2 personen is ruim 4,5% gestegen van € 703,- in 2022 naar € 736,- in 2023.
All inclusive vakantie wint terrein, vaker reis per vliegtuig
Het aandeel all inclusive vakanties is met bijna 14% gestegen. Van 36% van het totaal in 2022 naar 41% van het totaal in 2023. Qua vervoer voor het aankomende jaar koos 96% tot nu toe voor het vliegtuig (2022: 92%) en 4% voor de auto (2022: 8%).
Trends stedentrips voor geheel 2023
Opvallend is de eerste plaats voor Rome, die hiermee twee plekken stijgt t.o.v. 2022. Marrakech is – na twee jaar verminderde populariteit door het strenge coronabeleid van Marokko – bezig met een comeback. Het beeld voor stedentrips ziet er als volgt uit:
Nederland
Belvilla by OYO heeft haar data geanalyseerd op trends voor inkomend en uitgaand toerisme van en naar Nederland in 2022 en 2023. Top 5 bestemmingen in aantal verblijven in Nederland in 2022 waren de provincies Noord-Holland, Zeeland, Gelderland, Limburg en Zuid-Holland.
Reizen door Nederlanders en naar Nederlandse vakantiehuizen van Belvilla
In 2022 zijn er wereldwijd 7,4% meer Nederlanders naar een vakantiehuis van Belvilla afgereisd dan in 2021. Kijken we naar gasten die naar een vakantiehuis van Belvilla in Nederland reizen, dan zien we voor 2022 een stijging van 2,9% ten opzichte van 2021.
Uitgaand toerisme vanuit Nederland
Als we boekingen voor januari en februari 2023 vergelijken met boekingen in 2020 voor dezelfde maanden in 2021, hebben we 56% meer Nederlandse boekingen naar Oostenrijk. Vroege boekingen voor de zomervakantie van 2023 vanuit Nederland laten zien dat België de belangrijkste zomerbestemming is.
Inkomend toerisme naar Nederland
Waar in 2022 nog 61,3% van de boekingen in Nederland is gemaakt door Nederlanders, is dit voor 2023 gedaald naar 51,1%. Boekingen uit Duitsland zijn gestegen van 32,8% in 2022 naar 38% voor het jaar 2023. Boekingen vanuit het buitenland naar Nederland voor januari-februari 2023 overschrijden het pre-coronaniveau met 27,1% van de totale boekingen bij Belvilla in Nederland. In 2019 was dit 23,2%. Boekingen uit Duitsland voor januari-februari 2023 zijn ook gestegen in vergelijking met dezelfde periode in 2022.
Het langste verblijf in Nederland in 2022 was 28 dagen in Zuid-Holland.
Ten slotte
Mark Groen, General Manager Supply Excellence Europe OVH: “Bij Belvilla by OYO zijn we zeer tevreden over de resultaten bij het boeken vanuit en naar Nederland. Het aantal Nederlandse boekingen ligt in 2022 zo’n 10% hoger dan in 2020. Hoewel boekingen voor Nederland door Nederlandse reizigers zijn toegenomen in vergelijking met het pre-coronajaar 2019, kiezen Nederlanders er steeds vaker voor om naar het buitenland te gaan. We zien dan ook meer boekingen naar landen als Oostenrijk, België, Frankrijk en Duitsland. De resultaten laten zien dat Belvilla als een van de sterkste merken op de Nederlandse vakantie thuismarkt gevestigd is.”
Deze en andere gegevens zijn geanalyseerd in de nieuwe editie van Travelopedia, het jaarlijkse rapport over internationale hospitalitytrends van OYO, één van de wereldleiders in de accommodatiebranche, waar Belvilla sinds 2019 deel van uitmaakt.