
De ANVR kan terugkijken op een geslaagd Reisrechtcongres 2025. Met bijna 90 deelnemers was de dagvullende bijeenkomst, die donderdag werd gehouden in Woudschoten Hotel en Conferentiecentrum in Zeist, compleet uitverkocht.
Daniëlle de Best, sinds augustus 2024 manager Juridische- en Consumentenzaken bij de ANVR, maakte haar debuut als dagvoorzitter. Zij presenteerde een gevarieerde line-up van sprekers.
Judith Tersteeg & Charlotte van den Dungen (DT Advocaten) gingen nader in op de zzp-wetgeving en de reisbranche. De discussie over zzp’ers is relevanter dan ooit en leidt tot veel vragen. Zijn zij écht zelfstandige ondernemers, of is er sprake van schijnzelfstandigheid? ´Het begint vaak als ondernemerschap met uiteindelijk maar één opdrachtgever en voor je het weet, ben je een soort werknemer met een arbeidsovereenkomst.´
(Tekst gaat verder onder de foto)
Foto: Charlotte van den Dungen en Judith Tersteeg.
Jeanine Janssen, MAX Ombudsvrouw en bekend van MAX Vakantieman, gaf een beknopt overzicht van onderwerpen die door de jaren aan bod zijn geweest. Het programma gaat dit jaar zijn 18-de seizoen in. ‘Met ons programma kijken we vanuit de consument, maar wel in het redelijke’, aldus Janssen, die in haar presentatie opnieuw haar pleidooi voor de pakketreis herhaalde als reisvorm die klanten de meeste zekerheid biedt. Daarnaast pleitte zij opnieuw voor het instellen van een garantiefonds voor losse vliegtickets.
Marco Loos (hoogleraar aan de Universiteit van Amsterdam) ging nader in op de wijziging van de Richtlijn Pakketreizen. Hij sprak over de ‘ongemakkelijke tango met DBC, ofwel Denied Boarding Compensation, ofwel de verordening Instapweigering.
Ook Loos pleitte voor de pakketreis boven een gekoppeld reisarrangement, waarvan hij geen voorstander is. Een gekoppeld reisarrangement is een vorm van boeken waarbij de klant twee of meer reisdiensten los van elkaar, maar wel op hetzelfde moment of kort na elkaar boekt. Dat gaat vaak via één aanbieder, bijvoorbeeld een website van een airline waarbij de klant wordt doorverwezen naar een hotelboekingswebsite.
(Tekst gaat verder onder de foto)
Foto Marco Loos.
Loos benadrukte het (juridische) verschil met een pakketreis: bij een pakketreis is alles in één keer geregeld en valt onder één totaalprijs en één contract. De aanbieder is verantwoordelijk voor de hele reis. Bij een gekoppeld reisarrangement sluit de klant aparte overeenkomsten voor elke dienst; de aanbieder faciliteert alleen het combineren ervan. Het gekoppeld reisarrangement biedt dus minder bescherming dan een pakketreis.
Loos: ‘Ik zou zelf het gekoppeld reisarrangement uit de herziene Richtlijn hebben gesloopt. Als mensen een pakketreis willen, dan boeken ze die wel.’
Binnenkort in TravMagazine een uitgebreid verslag met alle sprekers.
Alvast voor de agenda: het reisrechtcongres van 2026 wordt gehouden op 19 maart.
Foto geheel boven: Daniëlle de Best (manager Juridische- en Consumentenzaken bij de ANVR, ANVR-directeur Frank Radstake en Jeanine Janssen (MAX Ombudsvrouw/MAX Vakantieman). (Foto’s TravMagazine/Theo de Reus).