
Ryanair weigert naar Nederland te komen voor een gesprek met Tweede Kamerleden over de veiligheid en arbeidsomstandigheden van luchtvaartmedewerkers. Volgens de Ierse prijsvechter zijn er geen experts uitgenodigd en dient het gesprek vooral om Ryanair aan de schandpaal te nagelen, meldt de NOS.
Leen van de Kamercommissie voor Infrastructuur en Waterstaat wilden met experts en partijen uit de luchtvaartsector om de tafel om te praten over de gevolgen van de prijzenstrijd tussen airlines. ‘In de strijd om de laagste prijzen te kunnen bieden, proberen sommige luchtvaartmaatschappijen de loonkosten maximaal te beperken’, schrijft de Kamercommissie.
Topman Michael O’Leary zegt dat het rondetafelgesprek alleen dient om Ryanair aan de schandpaal te nagelen op basis van ‘een niet op feiten gebaseerde publiciteitsactie tegen Ryanair’.
Volgens O’Leary is er geen enkel bewijs dat de airline maximaal snijdt in de loonkosten om goedkope vliegtickets te kunnen aanbieden. Hij zegt er bovendien al helemaal geen zin in te hebben dit met vakbonden te bespreken die ‘leugens blijven verspreiden over Ryanair’.
De Ierse prijsvechter voert in Europa al langer strijd met zijn eigen personeel over de arbeidsomstandigheden. Begin november sloot de airline zijn basis op Eindhoven Airport. Hierbij werden 16 cabinemedewerkers ontslagen. Eerder negeerde de airline een uitspraak van de rechter. Ryanair mocht het personeel niet zo maar dwingen tot overplaatsing naar een vliegbasis in een ander land.
De aanhoudende klachten over de arbeidsomstandigheden van Ryanair-personeel waren voor Kamerleden reden om een aantal partijen, zoals airlines, vakbonden en de Vereniging Nederlandse Verkeersvliegers (VNV) uit te nodigen voor een gesprek.
Niet alleen Ryanair heeft de uitnodiging afgeslagen. Ook KLM zou hebben afgezegd.